MSTCA

Athletes Hall of Fame
(Nomination Form)
YOG
Athelete High School Events
2003
Arianne "Ari" Lambie Bromfield Cross Country & Distance
2000
Jeffrey Chakouian Seekonk Discus & Shot Put
2000
Shalane Flanagan Marblehead Cross Country & Track
1999
Monique Tubbs Boston Latin Sprints
1999
Andy Powell Oliver Ames Cross Country & Distance
1999
Monique Tubbs Boston Latin Sprints
1998
Maurica Carlucci Franklin Middle Distance
1998
Jonathan Riley Brookline Distance, Olympian 2004
1997
Kate O'Neil Milton Distance
1997
Laura O'Neil Milton Distance
1995
Mary Cobb Pittsfield 400, 800, Mile, & 2 Mile
1991
Andy Downin Duxbury 1500
1991
Elena Zhelezov Needham Triple Jump
1990
Joseph LeMar Brockton Distance, Paralympics 1992
1990
Calvin Davis Dorchester 400 Hurdles, Olympian 1996
1987
Kristen Seabury Till Stoneham 800, Mile, & 2 Mile
1986
Pam Connell Gess Norwell Multi-Events
1986
Melody Johnson North Attleboro Sprints & Shot Put
1986
Tasha Downing Boston Technical Sprinter
1984
Mark Coogan Bishop Feehan Marathon, Olympian 1996
1984
Michael R. Greene Boston College 500, 600 Yards
1983
Jonathan Mann Wayland 800
1982
Liz Natale Newton North Distance
1982
Maxine Underwood Brookline 300 Yards
1981
Gregory Gonsalves Falmouth High Jump
1981
Lisa Welch Brady Peabody Cross Country & Track
1981
Michael Morris Ayer Sprints
1979
Dennis Doucette, Jim MacKinnon,
Paul Neves, Mike Sullivan
Brockton Mile Relay
1979
Pia Iacova Brockton Discus & Shot Put
1978
Christine Mullen Gregorek Seekonk 400 & 1000
1978
Lynn Jennings Bromfield Cross Country
1977
Johanna Forman Falmouth 880 & Mile
1977
Nancy Robinson Falmouth Hurdles
1977
Sandra Burke-Fowler Brookline Discus & Shot Put
1976
Alberto Salazar Wayland 2 Mile & Marathon
1975
William Martin Catholic Memorial Middle Distance
1974
Mark Lech Palmer 600, 800, Mile, & 2 Mile
1974
Stetson Arnold Southwick Cross Country & Track
1972
Keith Frances New Bedford Middle Distance
1969
Joe Naughton Weston Shot Put
1966
Art Dulong Randolph Distance
1966
Greg Ouellette Wareham Long Jump
1964
Leon Coleman Boston Trade Hurdles
1962
Peter Scott Scituate Middle Distance
1959
Carl Wallin Milton Shot Put
1958
John Thomas Rindge Technical High Jump
1958
James E. Luck Watertown Hurdles & Sprints, Olympian 1964
1957
Robert J. Sbordone Boston English Javelin, Olympian 1964
1955
Edward Collymore Rindge Technical Sprints
1955
Fran Washington Boston Trade Hurdles & Sprints
1954
Phillip Reavis Somerville High Jump
1952
Albert Hall Whitman Hammer, Olympian 1956, 1960, 1964, & 1968>
1952
Brooks Johnson Plymouth Sprints
1952
Bill Squires Arlington 880 & Mile
1952
George King Boston English Steeplechase, 5000, Olympian
1951
Charles Jenkins Rindge Technical 440 & Relays
1951
Robert Rittenburg Boston Latin Hurdles, Sprints & Jumps
1951
William Smith Boston Trade Middle Distance
1948
Harold Connolly Brighton Hammer
1948
Joseph LaPierre Boston Commerce Distance
1947
Carl Joyce Boston Commerce 880 & Mile
1947
Cliff Blair Hingham Hammer
1939
A. Richmond "Boo" Morcom Braintree Pole Vault, Jumps, Olympian 1948
1932
Josephine Warren Madden Somerville Sprints, Olympian 1936
1931
Louise Stokes Fraser Malden Olympian 1933 & 1936
1931
Mary Carew Armstrong Medford Sprints, Olympian 1932, Gold Medal
1930
Olive (Hasenfus) Sparks Needham Olympian
1928
Florence MacDonald Roxbury Girls' Memorial Olympian
1926
Katherine Mearis Rogan Girls Sprints & Jumps
1925
John Kelley Arlington Marathon
1924
Rena MacDonald Dedham Throws, Olympian 1928
1918
Mildred Wiley Dee Quincy High Jump, Olympian 1928
1913
Howard Drew Springfield Olympian
1893
Thomas Edmund Burke Boston English Sprinter, Olympian 1896, Gold Medal
GED
James B. Connolly South Boston First Modern Olympic Champion 1896

Top Of The Page

Return to MSTCA