MSTCA

Hall of Fame Awards

Year
Recipient
2014
Bob Smith, Frontier Regional
Don Hennigar, Newburyport
Dave Dickerson, Somerville
Frank Gallagher, Revere
2013
Julie Collins, Mansfield
Joe Cantillon, Winchester
Roger Fuller, Methuen
Lawrence Jaquith, Wachusett Regional
2012
Michael Glennon, Brookline
Phil Maia, Lowell
Mark Thornhill, Greater New Bedford Voke
Dr. Mulazimuddin Rasool, Amherst Regional
2011
Joe Tranchita, Newton North
Gordon Warren, Shrewsbury
Mike Meagher, Official/Special Contributor
Tom Meagher, Official/Special Contributor
Chris Lane, Official/Special Contributor
2010
Joe Chadwick, Mohawk Regional
John Normant, Boston College
George Rose, Sacred Heart
Brian Wallace, Wachusett Regional
2009
Peter Comeau, Andover
Robert Delisle, West Springfield
Dale Snyder, Milton
Paul Travato, Franklin
2008
Don Gribbons, Nashoba Regional
Rick Kates, Notre Dame Academy (Hingham)
Dan Lengieza, Holyoke Catholic
Steve Levine, Tewkbury
Dennis Thibeault, Apponequet
2007
Vin Catano, Catholic Memorial
Dick Dow, Acton-Boxboro
Dave Dunsky, Gloucester
William Kane, Holyoke
Peter O'Sullivan, Central Catholic
Lou Ruggiero, Malden Catholic
2006
Ken Knowlton, Narragansett Regional
Rob MacDougall, Tewksbury
Kevin Murphy, Foxboro
Mike Scanlon, Hopkinton
2005
Dwight Estey, North Attleboro
Bob L'Homme, Bishop Feehan
Ernie Goff, Chicopee
Steve Sawyer, Hamilton-Wenham
2004
Charlie Butterfield, David Prouty
Jim Blackburn, Newton North
Phil Crosby, Lexington
George McCabe, East Bridgewater
Robert Weeks, Oakmont Regional
2003
Kevin P. Black, Whitman-Hanson Regional
Ted Dutkiewicz, Springfield Central
Arthur Iworsley, Andover
Charlie Leverone, Rockland & Scituate
2002
Don Burgess, Boston English
Patricia McGee, Winthrop
Arthur Dulong, Lexington 
Steve McChesney, Newton South
Peter Conway, Greenfield
2001
Joao Rodriques, Old Rochester
Charlie O'Rourke, Somerville
John E. Lang, Jr, Chelmsford
Stanley Ricker, Nashoba Regional
2000
Bill Jennings, Brockton
Steve Gardiner, New Bedford
Ken Feit, Reading
Bill Davis, Chicopee
George King, Canton
1999
Bill O'Connor, Woburn & Algonquin Regional
Richard Donohue, Doherty & St. John's Prep (Shrewsbury) 
John Monz, Weston
1998
Joan Doherty, Brockton
Bob Maguire, Cambridge Rindge & Latin
Raymond Carey III, St. John's Prep (Danvers) 
Winnie MacDonald, Athol
1997
Francis Dutille, East Longmeadow
Frank McCarthy, Cambridge Rindge & Latin
Peter Martin, Newton North
Arthur Svensen, Archbishop Williams
1996
Ernie Perry, Lawrence
Ed Gastonguay, Fitchburg
James O'Donnell, Brockton
Joseph Sousa, Cambridge Rindge & Latin
Donald Sutherland, Newton South
1995
Bob Glennon, Xaverian (Westwood)
Larry Klimas, Methuen
Lou Tozzi, North Quincy
1994
Jim Hoar, Dennis-Yarmouth Regional
Edward Meehan, Weymouth
Kenneth Caouette, Special Recognition Award
1993
Bill Smith, Scituate
Richard Ponte, New Bedford
Robert Cali, Nashoba Regional
1992
Harry Allen, Brockton
Nick DiPilato, Shrewsbury
Bob Littlefield, Norwell
Kevin Maloney, Blackstone-Millville Regional
Val Muscato, Oliver Ames
1991
Not Awarded
1990
Bill Christman, Chelmsford
Ed Delgado, Brockton
Randy Crowley, Amherst Regional
Frank Kelley, Wilmington
Ed Grant, Special Recognition Award
Fred Gillis, Special Recognition Award
1989
John Carroll, Jr., Falmouth
Robert Duncan, Gardner
Everett Ingalls, Nashoba Regional
1988
Don Duncan, Weston
Steve Newman, Attleboro
George Smyrnios, Peabody
Larry Ames, Special Recognition
1987
Hal Croft, Reading
Lee Gould, Waltham
Fred Hammond, Beverly
Jim Rinella, Scituate
1986
Richard Atkinson, Southwick
John DiComandrea, Wakefield
Richard Mulligan, Lunenburg
Stephan Sorota, Special Recognition Award
1985
John Ottaviani, Haverhill
Roger Samson, Billerica
Frederick Warren, Wachusett Regional
1984
William Footrick, Gardner
Thomas Meagher, Special Recognition Award
Frank Mooney, Seekonk
Paul Whitlock, Springfield Cathedral 
1983
Albert Porter, Dartmouth
Alan Carlson, Dennis-Yarmouth Regional 
Charles White, Haverhill
Donald MacAulay, Special Recognition Award
1982
George Haggerty, Lowell
Dudley O'Leary, Weymouth
John Wallace, Worcester Schools 
1981
Rudy Bennedetti, Pittsfield
Richard Collins, Andover
William Jenkins, Beverly
Robert McIntyre, Melrose
Joseph McKenney, Boston Schools
Olive Sparks, Needham
1980
Al Boucher, Wareham
Joseph Carey, Boston Technical
Allen Longhi, Fairhaven
1979
Mike Clancy, St. John's Prep (Danvers)
Jim Kalperis, Falmouth
Don Putnam, Oxford
1978
Bernard Bererson, Chelsea
James Daley, St. John's Prep (Danvers) 
Donald Enoch, Newton
Robert Gleason, Watertown
Oral Page, Weymouth
1977
Edward Bell, Boston
Lamoine Boyle, Newton
Francis Holt, New Bedford Voke
Erkki Koutonen, Fitchburg
Ernest Perry Sr., Lawrence
W. Scott McFetridge, Special Recognition Award
1976
Ralph Colson, Dept. of Education
Thomas Duffy, Cambridge Rindge & Latin,
William O'Connor, Concord
J.Clifford Ronan, Boston English
Mel Wenner, Belmont
Nomination Form

Top Of The Page

Return to MSTCA