Licensed to Notre Dame Academy - MA    HY-TEK's Meet Manager 5/11/2015 11:06 AM
                           72nd Boys and 41st Girls                            
                     Mass. State Coaches Relays - Div. IV                      
                          Bellingham HS  - 5/17/2015                           
                               Performance List                                
 
Event 1  Girls 4x1600 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  20:28.14  5/16/2009   Newton South HS                           
     Div. IV:  21:30.12  4/28/2012   Hamilton-Wenham Reg. HS                   
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Newburyport  'A'                                          NT 
  2  North Reading  'A'                                        NT 
  3  Ipswich  'A'                                              NT 
  4  Old Rochester  'A'                                        NT 
  5  Watertown  'A'                                            NT 
  6  Norwell  'A'                                              NT 
  7  Carver  'A'                                               NT 
  8  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
  9  Amesbury  'A'                                             NT 
 10  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 11  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 2  Boys 4x1600 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  17:43.43  5/18/2014   Medfield HS                               
     Div. IV:  18:21.50  2002        East Bridgewater HS                       
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  North Reading  'A'                                        NT 
  3  Norwell  'A'                                              NT 
  4  Ipswich  'A'                                              NT 
  5  Newburyport  'A'                                          NT 
  6  Stoneham  'A'                                             NT 
  7  Swampscott  'A'                                           NT 
  8  Old Rochester  'A'                                        NT 
  9  Newburyport  'B'                                          NT 
 10  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 11  Carver  'A'                                               NT 
 12  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 13  Amesbury  'A'                                             NT 
 14  Bellingham  'A'                                           NT 
 15  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 16  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 17  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 18  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 3  Boys 4x100 Meter Shuttle Hurdle
===============================================================================
All-Division:    59.19  5/15/2010   New Bedford HS                             
     Div. IV:  1:00.40  2005        Stoneham HS                                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Old Rochester  'A'                                        NT 
  2  Randolph  'A'                                             NT 
  3  North Reading  'A'                                        NT 
  4  Norton  'A'                                               NT 
  5  Stoneham  'B'                                             NT 
  6  Swampscott  'A'                                           NT 
  7  Stoneham  'A'                                             NT 
  8  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
  9  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 10  Carver  'A'                                               NT 
 11  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 12  Ipswich  'A'                                              NT 
 13  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 4  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
===============================================================================
All-Division:  1:02.00  2004        Hopkinton HS                               
     Div. IV:  1:02.00  2004        Hopkinton HS                               
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  North Reading  'B'                                        NT 
  3  Norwell  'A'                                              NT 
  4  Newburyport  'A'                                          NT 
  5  Millis  'A'                                               NT 
  6  North Reading  'A'                                        NT 
  7  Stoneham  'B'                                             NT 
  8  Stoneham  'A'                                             NT 
  9  Wareham  'A'                                              NT 
 10  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 11  Old Rochester  'A'                                        NT 
 12  Seekonk  'A'                                              NT 
 13  Carver  'A'                                               NT 
 14  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 15  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 16  Ashland  'A'                                              NT 
 17  Abington  'A'                                             NT 
 18  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 19  Ipswich  'A'                                              NT 
 20  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 21  Lynnfield  'A'                                            NT 
 22  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 23  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 5  Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  42.70  1991        Brockton HS                                  
     Div. IV:  43.86  5/1/2011    Rockland HS                                  
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  Old Rochester  'A'                                        NT 
  3  North Reading  'A'                                        NT 
  4  Randolph  'B'                                             NT 
  5  Randolph  'A'                                             NT 
  6  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  7  Marian  'A'                                               NT 
  8  Newburyport  'A'                                          NT 
  9  Mashpee  'A'                                              NT 
 10  Stoneham  'A'                                             NT 
 11  Stoneham  'B'                                             NT 
 12  Seekonk  'A'                                              NT 
 13  Swampscott  'B'                                           NT 
 14  Swampscott  'A'                                           NT 
 15  Saugus  'B'                                               NT 
 16  Saugus  'A'                                               NT 
 17  Watertown  'B'                                            NT 
 18  Watertown  'A'                                            NT 
 19  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 20  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 21  Bellingham  'A'                                           NT 
 22  Carver  'A'                                               NT 
 23  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 24  Amesbury  'A'                                             NT 
 25  Abington  'A'                                             NT 
 26  Austin Prep  'A'                                          NT 
 27  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 28  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 29  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 30  Fairhaven  'A'                                            NT 
 31  Joseph Case  'A'                                          NT 
 32  Ipswich  'A'                                              NT 
 33  Cohasset/Hull  'B'                                        NT 
 34  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 35  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 36  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 
Event 6  Girls 4x100 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  48.64  5/16/2009   North Attleboro HS                           
     Div. IV:  49.60  1994        Wayland HS                                   
D.IV Co-hold:  49.60  5/1/2011    Watertown HS                                 
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  North Reading  'B'                                        NT 
  2  Norton  'A'                                               NT 
  3  North Reading  'A'                                        NT 
  4  Old Rochester  'A'                                        NT 
  5  Randolph  'A'                                             NT 
  6  Norwell  'A'                                              NT 
  7  Marian  'A'                                               NT 
  8  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  9  Lynnfield  'B'                                            NT 
 10  Millis  'A'                                               NT 
 11  Newburyport  'A'                                          NT 
 12  Marthas Vineyard  'B'                                     NT 
 13  Stoneham  'B'                                             NT 
 14  Swampscott  'A'                                           NT 
 15  Stoneham  'A'                                             NT 
 16  Wareham  'A'                                              NT 
 17  Wareham  'B'                                              NT 
 18  Swampscott  'B'                                           NT 
 19  Watertown  'B'                                            NT 
 20  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 21  Watertown  'A'                                            NT 
 22  Saugus  'B'                                               NT 
 23  Seekonk  'A'                                              NT 
 24  Saugus  'A'                                               NT 
 25  Bellingham  'A'                                           NT 
 26  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 27  Austin Prep  'A'                                          NT 
 28  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 29  Carver  'A'                                               NT 
 30  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 31  Academy of Notre Dame  'B'                                NT 
 32  Academy of Notre Dame  'A'                                NT 
 33  Abington  'A'                                             NT 
 34  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 35  Arlington Catholic  'A'                                   NT 
 36  Amesbury  'A'                                             NT 
 37  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 38  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 39  Fairhaven  'A'                                            NT 
 40  Joseph Case  'A'                                          NT 
 41  Lynnfield  'A'                                            NT 
 42  Ipswich  'A'                                              NT 
 43  Cohasset/Hull  'B'                                        NT 
 44  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 45  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 46  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 47  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 
Event 7  Boys 1600 Sprint Medley
===============================================================================
All-Division:  3:29.00  2007        Lexington HS                               
     Div. IV:  3:30.65  5/16/2009   Hamilton-Wenham HS                         
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  North Reading  'A'                                        NT 
  2  Newburyport  'A'                                          NT 
  3  Norwell  'A'                                              NT 
  4  Norton  'A'                                               NT 
  5  Joseph Case  'A'                                          NT 
  6  Ipswich  'A'                                              NT 
  7  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  8  Marian  'A'                                               NT 
  9  Stoneham  'A'                                             NT 
 10  Seekonk  'A'                                              NT 
 11  Swampscott  'A'                                           NT 
 12  Stoneham  'B'                                             NT 
 13  Randolph  'A'                                             NT 
 14  Old Rochester  'A'                                        NT 
 15  Watertown  'A'                                            NT 
 16  Saugus  'A'                                               NT 
 17  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 18  Bellingham  'A'                                           NT 
 19  Carver  'A'                                               NT 
 20  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 21  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 22  Amesbury  'A'                                             NT 
 23  Austin Prep  'A'                                          NT 
 24  Ashland  'A'                                              NT 
 25  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 26  Fairhaven  'A'                                            NT 
 27  Innovation Academy  'B'                                   NT 
 28  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 29  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 30  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 31  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 32  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 
Event 8  Girls 1600 Sprint Medley
===============================================================================
All-Division:  4:09.30  5/16/2009   Andover HS                                 
     Div. IV:  4:12.40  1999        Westwood HS                                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  North Reading  'A'                                        NT 
  3  Wareham  'A'                                              NT 
  4  Old Rochester  'A'                                        NT 
  5  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  6  Marian  'A'                                               NT 
  7  Millis  'A'                                               NT 
  8  Mashpee  'A'                                              NT 
  9  Stoneham  'A'                                             NT 
 10  Seekonk  'A'                                              NT 
 11  Swampscott  'A'                                           NT 
 12  Stoneham  'B'                                             NT 
 13  Watertown  'B'                                            NT 
 14  Watertown  'A'                                            NT 
 15  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 16  Bellingham  'A'                                           NT 
 17  Austin Prep  'A'                                          NT 
 18  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 19  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 20  Amesbury  'A'                                             NT 
 21  Academy of Notre Dame  'A'                                NT 
 22  Ashland  'A'                                              NT 
 23  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 24  Fairhaven  'A'                                            NT 
 25  Lynnfield  'A'                                            NT 
 26  Ipswich  'A'                                              NT 
 27  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 28  Carver  'A'                                               NT 
 29  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 9  Boys 4x800 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  7:58.50  1998        Weston HS                                  
     Div. IV:  7:58.50  1998        Weston HS                                  
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  North Reading  'A'                                        NT 
  2  Newburyport  'A'                                          NT 
  3  Old Rochester  'A'                                        NT 
  4  Norton  'A'                                               NT 
  5  Joseph Case  'A'                                          NT 
  6  Ipswich  'A'                                              NT 
  7  Mashpee  'A'                                              NT 
  8  Stoneham  'B'                                             NT 
  9  Stoneham  'A'                                             NT 
 10  Swampscott  'A'                                           NT 
 11  Watertown  'A'                                            NT 
 12  Randolph  'A'                                             NT 
 13  Seekonk  'A'                                              NT 
 14  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 15  Bellingham  'A'                                           NT 
 16  Bourne  'A'                                               NT 
 17  Amesbury  'A'                                             NT 
 18  Abington  'A'                                             NT 
 19  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 20  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 21  Fairhaven  'A'                                            NT 
 22  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 23  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 24  Carver  'A'                                               NT 
 25  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 
Event 10  Girls 4x800 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  9:20.06  5/17/2008   Lincoln-Sudbury HS                         
     Div. IV:  9:38.40  2007        Bromfield School-Harvard                   
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norwell  'A'                                              NT 
  2  Norton  'A'                                               NT 
  3  Old Rochester  'B'                                        NT 
  4  Old Rochester  'A'                                        NT 
  5  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  6  Ipswich  'A'                                              NT 
  7  North Reading  'A'                                        NT 
  8  Millis  'A'                                               NT 
  9  Stoneham  'A'                                             NT 
 10  Seekonk  'A'                                              NT 
 11  Ursuline Academy  'A'                                     NT 
 12  Swampscott  'A'                                           NT 
 13  Watertown  'A'                                            NT 
 14  Wareham  'A'                                              NT 
 15  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 16  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 17  Amesbury  'A'                                             NT 
 18  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 19  Austin Prep  'A'                                          NT 
 20  Academy of Notre Dame  'A'                                NT 
 21  Abington  'A'                                             NT 
 22  Academy of Notre Dame  'B'                                NT 
 23  Fairhaven  'A'                                            NT 
 24  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 25  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 26  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 27  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 28  Carver  'A'                                               NT 
 29  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 
Event 11  Boys 4x200 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  1:29.18  5/15/2010   Lawrence HS                                
     Div. IV:  1:30.50  2005        Stoneham HS                                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Old Rochester  'A'                                        NT 
  2  Randolph  'A'                                             NT 
  3  Norton  'A'                                               NT 
  4  Saugus  'A'                                               NT 
  5  Randolph  'B'                                             NT 
  6  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  7  Marian  'A'                                               NT 
  8  North Reading  'A'                                        NT 
  9  Newburyport  'A'                                          NT 
 10  Swampscott  'A'                                           NT 
 11  Stoneham  'B'                                             NT 
 12  Wareham  'A'                                              NT 
 13  Swampscott  'B'                                           NT 
 14  Watertown  'B'                                            NT 
 15  Watertown  'A'                                            NT 
 16  Stoneham  'A'                                             NT 
 17  Seekonk  'A'                                              NT 
 18  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 19  Cardinal Spellman  'B'                                    NT 
 20  Bourne  'A'                                               NT 
 21  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 22  Carver  'A'                                               NT 
 23  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 24  Amesbury  'A'                                             NT 
 25  Bellingham  'A'                                           NT 
 26  Austin Prep  'A'                                          NT 
 27  Innovation Academy  'B'                                   NT 
 28  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 29  Joseph Case  'A'                                          NT 
 30  Ipswich  'A'                                              NT 
 31  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 32  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 33  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 34  Fairhaven  'A'                                            NT 
 
Event 12  Girls 4x200 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  1:43.58  5/17/2008   Andover HS                                 
     Div. IV:  1:44.60  1998        Foxborough HS                              
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  Norwell  'A'                                              NT 
  3  North Reading  'B'                                        NT 
  4  Randolph  'A'                                             NT 
  5  Old Rochester  'A'                                        NT 
  6  Marian  'A'                                               NT 
  7  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  8  Lynnfield  'A'                                            NT 
  9  North Reading  'A'                                        NT 
 10  Newburyport  'A'                                          NT 
 11  Stoneham  'A'                                             NT 
 12  Stoneham  'B'                                             NT 
 13  Seekonk  'A'                                              NT 
 14  Wareham  'A'                                              NT 
 15  Swampscott  'A'                                           NT 
 16  Watertown  'A'                                            NT 
 17  Watertown  'B'                                            NT 
 18  Wareham  'B'                                              NT 
 19  Saugus  'A'                                               NT 
 20  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 21  Austin Prep  'A'                                          NT 
 22  Bellingham  'A'                                           NT 
 23  Arlington Catholic  'A'                                   NT 
 24  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 25  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 26  Academy of Notre Dame  'B'                                NT 
 27  Academy of Notre Dame  'A'                                NT 
 28  Abington  'A'                                             NT 
 29  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 30  Amesbury  'A'                                             NT 
 31  Fairhaven  'A'                                            NT 
 32  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 33  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 34  Ipswich  'A'                                              NT 
 35  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 36  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 37  Carver  'A'                                               NT 
 38  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 39  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 
Event 13  Boys Distance Medley
===============================================================================
All-Division:  10:26.80  1972        Norwell HS                                
                         (made at yards =10.23.5 at meters)                
     Div. IV:  10:26.80  1972        Norwell HS                                
                         (made at yards =10:23.5 at meters)                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  North Reading  'A'                                        NT 
  3  Norwell  'A'                                              NT 
  4  Ipswich  'A'                                              NT 
  5  Innovation Academy  'A'                                   NT 
  6  Newburyport  'A'                                          NT 
  7  Stoneham  'A'                                             NT 
  8  Seekonk  'A'                                              NT 
  9  Swampscott  'A'                                           NT 
 10  Old Rochester  'A'                                        NT 
 11  Watertown  'A'                                            NT 
 12  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 13  Austin Prep  'A'                                          NT 
 14  Carver  'A'                                               NT 
 15  Amesbury  'A'                                             NT 
 16  Abington  'A'                                             NT 
 17  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 18  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 19  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 20  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 21  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 22  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 
Event 14  Girls Distance Medley
===============================================================================
All-Division:  11:55.70  1981        Peabody HS                                
                         (made at yards =11:53.1 at meters)                
     Div. IV:  12:35.02  2009        Bromfield School-Harvard                  
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  North Reading  'A'                                        NT 
  3  Norwell  'A'                                              NT 
  4  Millis  'A'                                               NT 
  5  Lynnfield  'A'                                            NT 
  6  Newburyport  'A'                                          NT 
  7  Stoneham  'A'                                             NT 
  8  West Bridgewater  'A'                                     NT 
  9  Swampscott  'A'                                           NT 
 10  Old Rochester  'A'                                        NT 
 11  Watertown  'A'                                            NT 
 12  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 13  Austin Prep  'A'                                          NT 
 14  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 15  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 16  Amesbury  'A'                                             NT 
 17  Ashland  'A'                                              NT 
 18  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 19  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 20  Ipswich  'A'                                              NT 
 21  Carver  'A'                                               NT 
 22  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 
Event 15  Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  3:20.62  5/18/2014   Hingham HS                                 
     Div. IV:  3:27.20  1989        Dorchester HS                              
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norton  'A'                                               NT 
  2  Norwell  'A'                                              NT 
  3  North Reading  'A'                                        NT 
  4  Randolph  'A'                                             NT 
  5  Old Rochester  'A'                                        NT 
  6  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
  7  Marian  'A'                                               NT 
  8  Newburyport  'A'                                          NT 
  9  Millis  'A'                                               NT 
 10  Stoneham  'B'                                             NT 
 11  Stoneham  'A'                                             NT 
 12  Wareham  'A'                                              NT 
 13  Swampscott  'A'                                           NT 
 14  Watertown  'B'                                            NT 
 15  Watertown  'A'                                            NT 
 16  Seekonk  'A'                                              NT 
 17  Saugus  'A'                                               NT 
 18  Cardinal Spellman  'A'                                    NT 
 19  Bourne  'A'                                               NT 
 20  Coyle & Cassidy  'A'                                      NT 
 21  Carver  'A'                                               NT 
 22  Bellingham  'A'                                           NT 
 23  Archbishop Williams  'A'                                  NT 
 24  Bishop Stang  'A'                                         NT 
 25  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 26  Innovation Academy  'B'                                   NT 
 27  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 28  Joseph Case  'A'                                          NT 
 29  Ipswich  'A'                                              NT 
 30  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 31  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 32  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 33  Fairhaven  'A'                                            NT 
 
Event 16  Girls 4x400 Meter Relay
===============================================================================
All-Division:  3:56.01  5/16/2009   Central Cath.-Lawrence                     
     Div. IV:  3:59.00  1998        Medfield HS                                
     School                                                  Seed     Finals
===============================================================================
  1  Norwell  'A'                                              NT 
  2  Norton  'A'                                               NT 
  3  Randolph  'A'                                             NT 
  4  Old Rochester  'A'                                        NT 
  5  Millis  'A'                                               NT 
  6  Mashpee  'A'                                              NT 
  7  North Reading  'A'                                        NT 
  8  Newburyport  'A'                                          NT 
  9  Stoneham  'A'                                             NT 
 10  Seekonk  'A'                                              NT 
 11  Swampscott  'A'                                           NT 
 12  Stoneham  'B'                                             NT 
 13  Watertown  'B'                                            NT 
 14  Watertown  'A'                                            NT 
 15  Saugus  'A'                                               NT 
 16  West Bridgewater  'A'                                     NT 
 17  Bishop Fenwick  'A'                                       NT 
 18  Ashland  'A'                                              NT 
 19  Cohasset/Hull  'A'                                        NT 
 20  Carver  'A'                                               NT 
 21  Academy of Notre Dame  'A'                                NT 
 22  Abington  'A'                                             NT 
 23  Arlington Catholic  'A'                                   NT 
 24  Amesbury  'A'                                             NT 
 25  Ipswich  'A'                                              NT 
 26  Innovation Academy  'A'                                   NT 
 27  Marthas Vineyard  'A'                                     NT 
 28  Joseph Case  'A'                                          NT 
 29  East Bridgewater  'A'                                     NT 
 30  Dover-Sherborn  'A'                                       NT 
 31  Hamilton-Wenham  'A'                                      NT 
 
Event 17  Boys High Jump
===============================================================================
All-Division:  5.78m  5/15/2010   Hamilton-Wenham HS, (18' 11.25")             
     Div. IV:  5.78m  5/15/2010   Hamilton-Wenham HS, (18' 11.25")             
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             NH 
  2  Norton, Boys                     Norton                   NH 
  3  Randolph, Randolph               Randolph                 NH 
  4  Newburyport, Boys                Newburyport              NH 
  5  North Reading, Boys              North Readin             NH 
  6  Stoneham, Boys                   Stoneham                 NH 
  7  Swampscott, Boys                 Swampscott               NH 
  8  Wareham, Boys                    Wareham                  NH 
  9  Watertown, Boys                  Watertown                NH 
 10  Carver, Boys                     Carver                   NH 
 11  Cardinal Spellman, Boys          Cardinal Spe             NH 
 12  Cohasset-Hull, Boys              Cohasset/Hul             NH 
 13  Amesbury, Boys                   Amesbury                 NH 
 14  Bishop Fenwick, boys             Bishop Fenwi             NH 
 15  Ipswich, Boys                    Ipswich                  NH 
 16  Joseph Case, Boys                Joseph Case              NH 
 17  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             NH 
 18  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             NH 
 
Event 18  Girls Pole Vault
===============================================================================
All-Division:  8.84m  5/19/2014   Wesford Academy, (29'0")                     
     Div. IV:  7.77m  2006        Newburyport HS, (25' 6")                     
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norton, Girls                    Norton                   NH 
  2  North Reading, Girls             North Readin             NH 
  3  Stoneham, Girls                  Stoneham                 NH 
  4  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             NH 
  5  Carver, Girls                    Carver                   NH 
  6  Ipswich, Girls                   Ipswich                  NH 
 
Event 19  Boys Long Jump
===============================================================================
All-Division:  20.67m  5/17/2008   Newton North HS, (67' 9.75")                
     Div. IV:  19.17m  1990        Norton HS, (62' 10.75")                     
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  North Reading, Boys              North Readin             ND 
  2  Newburyport, Boys                Newburyport              ND 
  3  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             ND 
  4  Norton, Boys                     Norton                   ND 
  5  Vineyard, Boys                   Marthas Vine             ND 
  6  Joseph Case, Boys                Joseph Case              ND 
  7  Millis, Boys                     Millis                   ND 
  8  Stoneham, Boys                   Stoneham                 ND 
  9  seekonk, boys                    Seekonk                  ND 
 10  Swampscott, Boys                 Swampscott               ND 
 11  Wareham, Boys                    Wareham                  ND 
 12  Randolph, Randolph               Randolph                 ND 
 13  Watertown, Boys                  Watertown                ND 
 14  Bishop Fenwick, boys             Bishop Fenwi             ND 
 15  Bellingham, Boys                 Bellingham               ND 
 16  Cardinal Spellman, Boys          Cardinal Spe             ND 
 17  Bourne, Boys'                    Bourne                   ND 
 18  Amesbury, Boys                   Amesbury                 ND 
 19  Abington, Boys                   Abington                 ND 
 20  Archbishop Williams, Boys        Archbishop W             ND 
 21  hamilton-wenham, boys            Hamilton-Wen             ND 
 22  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             ND 
 23  Ipswich, Boys                    Ipswich                  ND 
 24  Cohasset-Hull, Boys              Cohasset/Hul             ND 
 25  Carver, Boys                     Carver                   ND 
 26  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             ND 
 
Event 20  Girls Long Jump
===============================================================================
All-Division:  16.43m  5/15/2010   Pembroke HS, (53' 11")                      
     Div. IV:  15.64m  1988        Norwell HS, (51' 4")                        
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  North Reading, Girls             North Readin             ND 
  2  Newburyport, Girls               Newburyport              ND 
  3  Norwell, Girls                   Norwell                  ND 
  4  Norton, Girls                    Norton                   ND 
  5  Joseph Case, Girls               Joseph Case              ND 
  6  Ipswich, Girls                   Ipswich                  ND 
  7  Vineyard, Girls                  Marthas Vine             ND 
  8  West Bridgewater, Girls          West Bridgew             ND 
  9  Watertown, Girls                 Watertown                ND 
 10  Stoneham, Girls                  Stoneham                 ND 
 11  Seekonk, Girls                   Seekonk                  ND 
 12  Randolph, Girls                  Randolph                 ND 
 13  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             ND 
 14  Wareham, Girls                   Wareham                  ND 
 15  Bishop Fenwick, girls            Bishop Fenwi             ND 
 16  Ashland, Girls                   Ashland                  ND 
 17  Cardinal Spellman, Girls         Cardinal Spe             ND 
 18  Bishop Stang, Girls              Bishop Stang             ND 
 19  Amesbury, Girls                  Amesbury                 ND 
 20  Abington, Girls                  Abington                 ND 
 21  Archbishop Williams, Girls       Archbishop W             ND 
 22  Fairhaven, Girls                 Fairhaven                ND 
 23  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             ND 
 24  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             ND 
 25  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             ND 
 26  Carver, Girls                    Carver                   ND 
 27  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             ND 
 
Event 21  Boys Triple Jump
===============================================================================
All-Division:  40.06m  1983        Haverhill HS, (131' 5.5")                   
     Div. IV:  38.58m  2011        Hamilton-Wenham HS, (126' 6.75")            
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norton, Boys                     Norton                   ND 
  2  North Reading, Boys              North Readin             ND 
  3  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             ND 
  4  Millis, Boys                     Millis                   ND 
  5  Vineyard, Boys                   Marthas Vine             ND 
  6  Newburyport, Boys                Newburyport              ND 
  7  Stoneham, Boys                   Stoneham                 ND 
  8  Watertown, Boys                  Watertown                ND 
  9  Swampscott, Boys                 Swampscott               ND 
 10  Randolph, Randolph               Randolph                 ND 
 11  Saugus, Boys                     Saugus                   ND 
 12  Bourne, Boys'                    Bourne                   ND 
 13  Bishop Stang, Boys               Bishop Stang             ND 
 14  Carver, Boys                     Carver                   ND 
 15  Amesbury, Boys                   Amesbury                 ND 
 16  Archbishop Williams, Boys        Archbishop W             ND 
 17  Fairhaven, Boys                  Fairhaven                ND 
 18  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             ND 
 19  Ipswich, Boys                    Ipswich                  ND 
 20  Cohasset-Hull, Boys              Cohasset/Hul             ND 
 21  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             ND 
 
Event 22  Girls Triple Jump
===============================================================================
All-Division:  33.60m  2004        Hopkinton HS, (110' 3")                     
     Div. IV:  33.60m  2004        Hopkinton HS, (110' 3")                     
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Randolph, Girls                  Randolph                 ND 
  2  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             ND 
  3  Saugus, Girls                    Saugus                   ND 
  4  Norton, Girls                    Norton                   ND 
  5  North Reading, Girls             North Readin             ND 
  6  Norwell, Girls                   Norwell                  ND 
  7  Stoneham, Girls                  Stoneham                 ND 
  8  Seekonk, Girls                   Seekonk                  ND 
  9  Swampscott, Girls                Swampscott               ND 
 10  Watertown, Girls                 Watertown                ND 
 11  Wareham, Girls                   Wareham                  ND 
 12  West Bridgewater, Girls          West Bridgew             ND 
 13  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             ND 
 14  Carver, Girls                    Carver                   ND 
 15  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             ND 
 16  Amesbury, Girls                  Amesbury                 ND 
 17  Abington, Girls                  Abington                 ND 
 18  Bellingham, Girls                Bellingham               ND 
 19  Vineyard, Girls                  Marthas Vine             ND 
 20  Ipswich, Girls                   Ipswich                  ND 
 21  Newburyport, Girls               Newburyport              ND 
 22  Fairhaven, Girls                 Fairhaven                ND 
 23  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             ND 
 24  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             ND 
 
Event 23  Boys Discus Throw
===============================================================================
All-Division:  132.45m  1973        Attleboro HS, (434' 6")                    
     Div. IV:  132.24m  1977        Duxbury HS, (433' 10")                     
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  North Reading, Boys              North Readin             ND 
  2  Newburyport, Boys                Newburyport              ND 
  3  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             ND 
  4  Norton, Boys                     Norton                   ND 
  5  Joseph Case, Boys                Joseph Case              ND 
  6  Ipswich, Boys                    Ipswich                  ND 
  7  Millis, Boys                     Millis                   ND 
  8  Stoneham, Boys                   Stoneham                 ND 
  9  seekonk, boys                    Seekonk                  ND 
 10  Swampscott, Boys                 Swampscott               ND 
 11  Wareham, Boys                    Wareham                  ND 
 12  Randolph, Randolph               Randolph                 ND 
 13  Watertown, Boys                  Watertown                ND 
 14  Bishop Stang, Boys               Bishop Stang             ND 
 15  Austin Preparatory, Boys         Austin Prep              ND 
 16  Carver, Boys                     Carver                   ND 
 17  Cardinal Spellman, Boys          Cardinal Spe             ND 
 18  Amesbury, Boys                   Amesbury                 ND 
 19  Abington, Boys                   Abington                 ND 
 20  Archbishop Williams, Boys        Archbishop W             ND 
 21  hamilton-wenham, boys            Hamilton-Wen             ND 
 22  Fairhaven, Boys                  Fairhaven                ND 
 23  Innovation Academy, Boys         Innovation A             ND 
 24  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             ND 
 25  Cohasset-Hull, Boys              Cohasset/Hul             ND 
 26  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             ND 
 
Event 24  Girls Discus Throw
===============================================================================
All-Division:  98.96m  2003        Dedham HS, (324' 8")                        
     Div. IV:  98.96m  2003        Dedham HS, (324' 8")                        
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norton, Girls                    Norton                   ND 
  2  North Reading, Girls             North Readin             ND 
  3  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             ND 
  4  Norwell, Girls                   Norwell                  ND 
  5  Ipswich, Girls                   Ipswich                  ND 
  6  Innovation Academy, Girls        Innovation A             ND 
  7  Newburyport, Girls               Newburyport              ND 
  8  Seekonk, Girls                   Seekonk                  ND 
  9  Seekonk  B, Girls B              Seekonk                  ND 
 10  Stoneham, Girls                  Stoneham                 ND 
 11  Wareham, Girls                   Wareham                  ND 
 12  Ursuline, Girls                  Ursuline Aca             ND 
 13  West Bridgewater, Girls          West Bridgew             ND 
 14  Bellingham, Girls                Bellingham               ND 
 15  Archbishop Williams, Girls       Archbishop W             ND 
 16  Bishop Fenwick, girls            Bishop Fenwi             ND 
 17  Academy of Notre Dam, Girls      Academy of N             ND 
 18  Abington, Girls                  Abington                 ND 
 19  Amesbury, Girls                  Amesbury                 ND 
 20  Fairhaven, Girls                 Fairhaven                ND 
 21  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             ND 
 22  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             ND 
 23  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             ND 
 24  Carver, Girls                    Carver                   ND 
 25  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             ND 
 
Event 25  Boys Javelin Throw
===============================================================================
All-Division:  153.44m  5/17/2008   Wilmington HS, (503' 5")                   
     Div. IV:  142.95m  2009        Carver HS, (469"00')                       
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  North Reading, Boys              North Readin             ND 
  2  Newburyport, Boys                Newburyport              ND 
  3  Norton, Boys                     Norton                   ND 
  4  Vineyard, Boys                   Marthas Vine             ND 
  5  Ipswich, Boys                    Ipswich                  ND 
  6  Millis, Boys                     Millis                   ND 
  7  Stoneham, Boys                   Stoneham                 ND 
  8  seekonk, boys                    Seekonk                  ND 
  9  Swampscott, Boys                 Swampscott               ND 
 10  Wareham, Boys                    Wareham                  ND 
 11  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             ND 
 12  Watertown, Boys                  Watertown                ND 
 13  Bishop Stang, Boys               Bishop Stang             ND 
 14  Bishop Fenwick, boys             Bishop Fenwi             ND 
 15  Carver, Boys                     Carver                   ND 
 16  Archbishop Williams, Boys        Archbishop W             ND 
 17  Amesbury, Boys                   Amesbury                 ND 
 18  Austin Preparatory, Boys         Austin Prep              ND 
 19  hamilton-wenham, boys            Hamilton-Wen             ND 
 20  Fairhaven, Boys                  Fairhaven                ND 
 21  Innovation Academy, Boys         Innovation A             ND 
 22  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             ND 
 23  Cohasset-Hull, Boys              Cohasset/Hul             ND 
 24  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             ND 
 
Event 26  Girls Javelin Throw
===============================================================================
All-Division:  98.82m  5/15/2010   Burlington HS, (324' 2")                    
     Div. IV:  92.32m  2007        Seekonk HS, (302' 11")                      
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norwell, Girls                   Norwell                  ND 
  2  Norton, Girls                    Norton                   ND 
  3  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             ND 
  4  Newburyport, Girls               Newburyport              ND 
  5  Vineyard, Girls                  Marthas Vine             ND 
  6  North Reading, Girls             North Readin             ND 
  7  Stoneham, Girls                  Stoneham                 ND 
  8  Seekonk, Girls                   Seekonk                  ND 
  9  Swampscott, Girls                Swampscott               ND 
 10  Wareham, Girls                   Wareham                  ND 
 11  Ursuline, Girls                  Ursuline Aca             ND 
 12  West Bridgewater, Girls          West Bridgew             ND 
 13  Carver, Girls                    Carver                   ND 
 14  Bishop Stang, Girls              Bishop Stang             ND 
 15  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             ND 
 16  Amesbury, Girls                  Amesbury                 ND 
 17  Abington, Girls                  Abington                 ND 
 18  Archbishop Williams, Girls       Archbishop W             ND 
 19  Ipswich, Girls                   Ipswich                  ND 
 20  Innovation Academy, Girls        Innovation A             ND 
 21  Lynnfield, Girls                 Lynnfield                ND 
 22  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             ND 
 23  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             ND 
 24  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             ND 
 
Event 27  Boys Shot Put
===============================================================================
All-Division:  47.33m  1979        Beverly HS, (155' 3.5")                     
     Div. IV:  47.08m  1977        Duxbury HS, (154' 4")                       
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  North Reading, Boys              North Readin             ND 
  2  Newburyport, Boys                Newburyport              ND 
  3  Norton, Boys                     Norton                   ND 
  4  Ipswich, Boys                    Ipswich                  ND 
  5  Innovation Academy, Boys         Innovation A             ND 
  6  Joseph Case, Boys                Joseph Case              ND 
  7  Stoneham, Boys                   Stoneham                 ND 
  8  seekonk, boys                    Seekonk                  ND 
  9  Swampscott, Boys                 Swampscott               ND 
 10  Randolph, Randolph               Randolph                 ND 
 11  Old Rochester, Boys              Old Rocheste             ND 
 12  Wareham, Boys                    Wareham                  ND 
 13  Bellingham, Boys                 Bellingham               ND 
 14  Austin Preparatory, Boys         Austin Prep              ND 
 15  Bishop Stang, Boys               Bishop Stang             ND 
 16  Amesbury, Boys                   Amesbury                 ND 
 17  Abington, Boys                   Abington                 ND 
 18  Archbishop Williams, Boys        Archbishop W             ND 
 19  Fairhaven, Boys                  Fairhaven                ND 
 20  East Bridgewater, Boys           East Bridgew             ND 
 21  hamilton-wenham, boys            Hamilton-Wen             ND 
 22  Carver, Boys                     Carver                   ND 
 23  Cardinal Spellman, Boys          Cardinal Spe             ND 
 24  Dover Sherborn, Boys             Dover-Sherbo             ND 
 
Event 28  Girls Shot Put
===============================================================================
All-Division:  33.69m  1986        North Attleboro HS, (110' 6.5")             
     Div. IV:  32.12m  1998        Old Rochester-Mattapst, (105' 4")           
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norton, Girls                    Norton                   ND 
  2  North Reading, Girls             North Readin             ND 
  3  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             ND 
  4  Ipswich, Girls                   Ipswich                  ND 
  5  hamilton-wenham, girls           Hamilton-Wen             ND 
  6  Newburyport, Girls               Newburyport              ND 
  7  Seekonk, Girls                   Seekonk                  ND 
  8  Seekonk  B, Girls B              Seekonk                  ND 
  9  Stoneham, Girls                  Stoneham                 ND 
 10  Ursuline, Girls                  Ursuline Aca             ND 
 11  Saugus, Girls                    Saugus                   ND 
 12  Wareham, Girls                   Wareham                  ND 
 13  Bishop Fenwick, girls            Bishop Fenwi             ND 
 14  Archbishop Williams, Girls       Archbishop W             ND 
 15  Carver, Girls                    Carver                   ND 
 16  Academy of Notre Dam, Girls      Academy of N             ND 
 17  Abington, Girls                  Abington                 ND 
 18  Amesbury, Girls                  Amesbury                 ND 
 19  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             ND 
 20  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             ND 
 21  Fairhaven, Girls                 Fairhaven                ND 
 22  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             ND 
 23  Coyle Cassidy, Girls             Coyle & Cass             ND 
 
Event 29  Girls High Jump
===============================================================================
All-Division:  4.80m  5/15/2010   Andover HS, (15' 9")                         
     Div. IV:  4.57m  1979        Duxbury, (15' 0")                            
D.IV Co-hold:  4.57m  1981        Act.Box; 93, Wareham; 94, Norwell            
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Old Rochester, Girls             Old Rocheste             NH 
  2  Norwell, Girls                   Norwell                  NH 
  3  Randolph, Girls                  Randolph                 NH 
  4  North Reading, Girls             North Readin             NH 
  5  Norton, Girls                    Norton                   NH 
  6  Seekonk, Girls                   Seekonk                  NH 
  7  Stoneham, Girls                  Stoneham                 NH 
  8  Rockland, Girls                  Rockland                 NH 
  9  Wareham, Girls                   Wareham                  NH 
 10  Cohasset-Hull, Girls             Cohasset/Hul             NH 
 11  Carver, Girls                    Carver                   NH 
 12  Coyle Cassidy, Girls             Coyle & Cass             NH 
 13  Bellingham, Girls                Bellingham               NH 
 14  Bishop Fenwick, girls            Bishop Fenwi             NH 
 15  Ipswich, Girls                   Ipswich                  NH 
 16  Joseph Case, Girls               Joseph Case              NH 
 17  Dover Sherborn, Girls            Dover-Sherbo             NH 
 18  East Bridgewater, Girls          East Bridgew             NH 
 
Event 30  Boys Pole Vault
===============================================================================
All-Division:  11.58m  5/1/2011    Central Cath. Lawrence, (38' 0")            
     Div. IV:  10.82m  1979        Duxbury HS, Amesbury HS (35'6")             
     Name                        Year School            Seed Mark     Finals
===============================================================================
  1  Norton, Boys                     Norton                   NH 
  2  North Reading, Boys              North Readin             NH 
  3  Stoneham, Boys                   Stoneham                 NH 
  4  Amesbury, Boys                   Amesbury                 NH 
  5  Ipswich, Boys                    Ipswich                  NH