TEAM PENTATHLON RESULTS- 1/15/2005                          
               Reggie LewisTrack & Athletic Center
Girls Events Boys Events Results Menu Main Menu
Girls 800 Meter Run
================================================================
        Meet: * 2:14.11  1999        Maura McCusker, Stoneham H.S.             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fulton, Lizzie            SR Newton North           2:21.90  
  2 DeVincent, Bridget        JR Attleboro              2:24.17  
  3 Weisman, Simone (B)       SR Newton North           2:24.46  
  4 Nash, Melissa             SR Marshfield             2:25.45  
  5 Gramprey, Gabrielle          Brockton               2:27.08  
  6 Black, Kasey              SR Whitman-Hanson         2:28.50  
  7 Price, Eileen             SR No. Quincy             2:29.80  
  8 Barry, Colleen            JR Lowell                 2:29.96  
  9 Murphy, Nicole            JR Dedham                 2:32.47  
 10 Lumbert, Kristi           JR Hingham                2:33.41  
 11 Halterman, Helena            Marian                 2:35.26  
 12 Carrera, Eliza            10 Milton                 2:35.39  
 13 Nicoloro, Jen             SO Waltham                2:36.65  
 14 DiTrolio, Susannah (B)    SR Attleboro              2:36.78  
 15 Gardynski, Jenny          SR Everett                2:37.23  
 16 DeRosa, Emily                Dennis-Yarm            2:38.10  
 17 Regan, Kerry              SO No. Quincy             2:38.73  
 18 Hurley, Sarah                Milton                 2:39.01  
 19 Crossley, Katrina         SO Pentucket              2:41.71  
 20 Marquis, Caitlin          SR Hingham                2:42.23  
 21 Gilpen, Jen               SR Rockland               2:46.16  
 22 Bryant, Stephanie         SR Norton                 2:49.70  
 23 Lapskey, Deidre           JR Plym. North            2:51.64  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: *  8.79  1999        Lauren Carroll, Brookline H.S.              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Weaver, Dian              JR Attleboro                 8.96   6 
  2 Stefans, Emily            JR Dedham                    9.23   1 
  3 Catarius, Haley           JR Marshfield                9.34   3 
  4 Ingersoll, Jenny          SR Hingham                   9.46   3 
  5 Cognac, Kristen           SO Lowell                    9.66   1 
  6 Cunningham, Sammi         10 Milton                    9.66   4 
  7 Faer, Morgan (B)          SO Newton North              9.78   2 
  8 Weisman, Leah             JR Newton North              9.78   5 
  9 Duggan, Caitlin           JR Plym. North               9.98   4 
 10 Young, Stephani              Marian                   10.10   2 
 11 Lussier, Samantha (B)     JR Hingham                  10.11   2 
 12 Martinez, Kaycee             Dennis-Yarm              10.11   4 
 13 Lukin, Kayla (B)          SR Attleboro                10.12   6 
 14 Horgan, Jamie                Waltham                  10.16   7 
 15 Lattanzi, Olivia (B)      10 Milton                   10.22   5 
 16 Kemp, Laura               SR Rockland                 10.22   1 
 17 Leonard, Amanda           JR Whitman-Hanson           10.27   3 
 18 Transk, Amanda               Brockton                 10.63   4 
 19 Killingbeck, Sarah        SR Norton                   10.67   7 
 20 Nally, Lynsey             JR Pentucket                10.83   3 
 21 Garcia, Dana              SR Everett                  10.86   5 
 22 Nee, Alex                 FR No. Quincy               11.49   2 
 23 Tran, Lisa (B)            JR No. Quincy               11.49   1 
 
Girls High Jump
==========================================================================
        Meet: *  5-06  1999        Nicole Parker, Dighton-Rehoboth Reg. HS     
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Blenis, Alex              SO Newton North             1.53m    5-00.25 
  1 Karagiozis, Meg           SR Lowell                   1.53m    5-00.25 
  1 Imhoff, Jackie            10 Milton                   1.53m    5-00.25 
  4 Allen, Kim                JR No. Quincy               1.48m    4-10.25 
  4 Richmond, Katie           JR Dedham                   1.48m    4-10.25 
  6 Kilgallen, Katie             Rockland                 1.43m    4-08.25 
  6 Conners, Liz              SR Hingham                  1.43m    4-08.25 
  6 Papalia, Amy                 Marian                   1.43m    4-08.25 
  6 McGuire, Courtney (B)     11 Milton                   1.43m    4-08.25 
  6 Jennings, Megan           JR Hingham                  1.43m    4-08.25 
  6 Tassinari, Leah           JR Marshfield               1.43m    4-08.25 
  6 Wetherbee, Colleen           Dennis-Yarm              1.43m    4-08.25 
  6 Kein, Anna                JR Attleboro                1.43m    4-08.25 
 14 Neville, Alex (B)            Attleboro                1.37m    4-06.00 
 14 Vasquezi, Trisha          FR Waltham                  1.37m    4-06.00 
 14 Cunniff, Laura            SR Norton                   1.37m    4-06.00 
 14 King, Becca (B)           JR Newton North             1.37m    4-06.00 
 14 Woodward, Cara            FR Everett                  1.37m    4-06.00 
 19 Cotterell, Shaneece          Brockton                 1.32m    4-04.00 
 19 Keenan, Emily             SO Whitman-Hanson           1.32m    4-04.00 
 21 Kuhn, Bethany             JR Plym. North              1.27m    4-02.00 
 21 Stanton, Rebecca             No. Quincy               1.27m    4-02.00 
 23 Beaton, Katie             JR Pentucket                1.22m    4-00.00 
 
Girls Long Jump
==========================================================================
        Meet: * 18-11.25  2002        Aquila Judge, Scituate H.S.              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Traina, Jocelyn              Hingham                  5.06m   16-07.25 
  2 Miranda, Dionise             Brockton                 5.05m   16-07.00 
  3 Scott, Symonne            JR Attleboro                4.95m   16-03.00 
  4 Beaman, Kate                 Dennis-Yarm              4.69m   15-04.75 
  5 Allen, Ketelyn            SO Marshfield               4.47m   14-08.00 
  6 MacDonald, Britt          JR Rockland                 4.45m   14-07.25 
  7 Affanato, Nicole          FR Whitman-Hanson           4.40m   14-05.25 
  8 Jannson, Natalie          JR Plym. North              4.37m   14-04.00 
  9 Garvey, Cara                 Marian                   4.26m   13-11.75 
 10 Tolan, Siobhan (B)        12 Milton                   4.25m   13-11.50 
 10 Morrissey, Sam            FR Norton                   4.25m   13-11.50 
 12 Ferolito, Clarice (B)     12 Newton North             4.10m   13-05.50 
 13 Newsom, Krystin           FR No. Quincy               4.09m   13-05.00 
 14 Machado, Myrta            JR Everett                  4.07m   13-04.25 
 15 Mirson, Maya              JR Dedham                   4.06m   13-04.00 
 16 Brown, Lily               SO Newton North             4.05m   13-03.50 
 17 Vasquezi, Trisha          FR Waltham                  4.03m   13-02.75 
 18 Yee, Nancy                SR No. Quincy               4.00m   13-01.50 
 19 Rutecki, Kathleen         12 Milton                   3.94m   12-11.25 
 20 Liffers, Kim              SR Pentucket                3.89m   12-09.25 
 21 Edge, Desiree (B)         FR Attleboro                3.84m   12-07.25 
 22 Tobin, Tina               FR Lowell                   3.81m   12-06.00 
 -- Odea, Ellen (B)           SO Hingham                     ND            
 
Girls Shot Put
==========================================================================
        Meet: * 43-06.50  1999        Heather Oldham, Woburn H.S.              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Klenk, Kelsey             SR Norton                   9.68m   31-09.25 
  2 Morgan, Paula             SR No. Quincy               9.64m   31-07.50 
  3 Mills, Ashley             SR Hingham                  9.01m   29-06.75 
  4 Pineo, Kelly              SO No. Quincy               8.99m   29-06.00 
  5 Leach, Lakisha (B)        SR Attleboro                8.91m   29-02.75 
  5 Archambault, Ashley       SR Lowell                   8.91m   29-02.75 
  7 Christoforo, Amanda       SR Rockland                 8.75m   28-08.50 
  8 Hyppolite, Eve               Brockton                 8.59m   28-02.25 
  9 Jones, Jess               JR Whitman-Hanson           8.50m   27-10.75 
 10 Royer, Eliza (B)          SR Newton North             8.49m   27-10.25 
 11 O'Connell, Kelly             Dennis-Yarm              8.21m   26-11.25 
 12 Urko, Laura               SR Attleboro                8.19m   26-10.50 
 13 Mitropoulos, P.           SR Newton North             8.07m   26-05.75 
 14 Colon Miller, Tiffany     12 Milton                   8.00m   26-03.00 
 14 Irwin, Katie (B)          12 Milton                   8.00m   26-03.00 
 16 Gerennia, Melanie         JR Plym. North              7.91m   25-11.50 
 17 Blake, Patty (B)          JR Hingham                  7.66m   25-01.75 
 18 Evans, Emily              JR Marshfield               7.33m   24-00.75 
 19 Fagon, Shawna             JR Waltham                  7.17m   23-06.25 
 20 Renau, Sally              JR Pentucket                7.08m   23-02.75 
 21 Farese, Kara                 Marian                   7.07m   23-02.50 
 22 Raymond, Jessica          SO Everett                  6.98m   22-11.00 
 
Girls Indoor Pentathlon
================================================================
        Meet: *  3211  2003        Dennis-Yarmouth Reg.                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Attleboro, Girls             Attleboro                 3119  
  2 Hingham, Girls               Hingham                   2930  
  3 Newton North, Girls          Newton North              2804  
  4 Marshfield, Girls            Marshfield                2791  
  5 Lowell, Girls                Lowell                    2723  
  6 Brockton, Girls              Brockton                  2637  
  7 Newton North, Girls (B)      Newton North              2635  
  8 Milton, Girls                Milton                    2627  
  9 Dennis-Yarmouth, Girls       Dennis-Yarm               2592  
 10 Whitman-Hanson, Girls        Whitman-Hanson            2508  
 11 North Quincy, Girls          No. Quincy                2456  
 12 Rockland, Girls              Rockland                  2454  
 13 Marian- Framingham, Girl     Marian                    2446  
 14 Milton, Girls (B)            Milton                    2436  
 15 Attleboro, Girls (B)         Attleboro                 2336  
 16 Dedham, Girls                Dedham                    2326  
 17 Waltham, Girls               Waltham                   2307  
 18 Norton, Girls                Norton                    2284  
 19 Plymouth North, Girls        Plym. North               2204  
 20 Everett, Girls               Everett                   2171  
 21 North Quincy, Girls (B)      No. Quincy                2066  
 22 Hingham, Girls (B)           Hingham                   2032  
 23 Pentucket, Girls             Pentucket                 1939  
 
Boys 1000 Meter Run
================================================================
        Meet: * 2:36.80  2002        Colby Monahan, Dennis-Yarmouth Reg. HS    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gagnon, Brian             SR Lowell                 2:33.82* 
  2 Polgar, David             11 Newton North           2:33.92* 
  3 Fiore, Craig                 Fitchburg              2:37.11  
  4 Emond, Jon                JR Marshfield             2:40.12  
  5 Brousseau, Matt              Attleboro              2:41.55  
  6 Fall, Caleb                  Whitman-Hanson         2:47.47  
  7 Dodakian, Gary               Shrewsbury             2:48.50  
  8 O'Donnell, A.                Plym. North            2:48.93  
  9 Marques, Colby            SR Coyle-Cassidy          2:49.50  
 10 DiCiaccio, Ray (B)           Attleboro              2:49.58  
 11 Rossi, Andrew                Shrewsbury             2:49.96  
 12 Preston, Payton              Dennis-Yarm            2:50.12  
 13 McAllister, Z                Marian                 2:50.67  
 14 Stevens, Derek            JR Swampscott             2:52.93  
 15 Taber, Sean               SO Silver Lake            2:57.11  
 16 Knight, Eddie             JR Everett                2:58.73  
 17 Crosbie, Corey            SR Salem                  3:12.71  
 
Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: *  8.02  2002        Jack Sherman, Dennis-Yarmouth Reg. HS       
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kaplan, Aaron                Newton North              8.37   2 
  2 Carl, Tom                    Attleboro                 8.65   3 
  3 Austin, Adam (B)             Attleboro                 8.68   3 
  4 Maradonna, Alcime         JR Everett                   8.71   2 
  5 Boyd, Justin              12 Silver Lake               8.77   5 
  6 D'Alessandro, Mike           Shrewsbury                8.83   2 
  7 O'Neill, Shane            JR Marshfield                8.89   5 
  8 Golder, Jeff              JR Coyle-Cassidy             8.90   2 
  9 Jaeger, Rob                  Plym. North               8.91   4 
 10 Connor, Tim                  Marian                    8.97   1 
 11 Monsalve, Seb             SR Lowell                    9.08   4 
 12 Harrison, Trevor             Dennis-Yarm               9.41   1 
 13 Truong, Van (B)              Shrewsbury                9.49   4 
 14 Armstrong, Robbie         SR Salem                     9.92   3 
 15 Schuerman, Bill              Fitchburg                10.26   5 
 16 Pedan, Roman              JR Swampscott               10.59   5 
 -- Kelliher, Luke               Whitman-Hanson              DQ   3 
 
Boys High Jump
==========================================================================
        Meet: *  6-04  2000        Rob Carpenter, Attleboro H.S.               
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Boris, Alex                  Plym. North              1.88m    6-02.00 
  2 Greenidge, Kyle              Newton North             1.78m    5-10.00 
  2 Souza, Hugo               JR Marshfield               1.78m    5-10.00 
  2 Martinez, Peter              Marian                   1.78m    5-10.00 
  2 Scibelli, Ben                Shrewsbury               1.78m    5-10.00 
  6 Josselyn, Brandon            Whitman-Hanson           1.72m    5-07.75 
  6 Gerioux, Andrew           SR Coyle-Cassidy            1.72m    5-07.75 
  6 Baldini, Jeff             JR Swampscott               1.72m    5-07.75 
  9 Simisky, Jarrett (B)         Shrewsbury               1.67m    5-05.75 
  9 Espinal, Pavel            JR Salem                    1.67m    5-05.75 
  9 Massman, Rob              JR Silver Lake              1.67m    5-05.75 
  9 King, Erik                   Attleboro                1.67m    5-05.75 
  9 Schermerhorn, Kyle        SR Lowell                   1.67m    5-05.75 
 14 Wrobel, Will                 Dennis-Yarm              1.62m    5-03.75 
 14 Bouley, Kyle (B)             Attleboro                1.62m    5-03.75 
 16 Cole, Michael             JR Everett                  1.57m    5-01.75 
 16 Cosenza, Dave                Fitchburg                1.57m    5-01.75 
 
Boys Long Jump
==========================================================================
        Meet: * 21-03.50  2000        Mike Freeman, Attleboro H.S.             
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Moreau, Jeff                 Whitman-Hanson           6.28m   20-07.25 
  2 Gonsalves, Chavie         JR Marshfield               5.94m   19-06.00 
  3 Hathaway, Tyler              Attleboro                5.67m   18-07.25 
  3 Miller, Tom                  Marian                   5.67m   18-07.25 
  5 Crowell, Brian            SR Coyle-Cassidy            5.54m   18-02.25 
  5 Van Niel, Nick            SR Newton North             5.54m   18-02.25 
  7 Makumbi, Anthony          JR Lowell                   5.48m   17-11.75 
  8 Widing, Griscom           SO Silver Lake              5.37m   17-07.50 
  9 Schuerman, Johan             Fitchburg                5.36m   17-07.00 
 10 Jones, Paul (B)              Attleboro                5.24m   17-02.25 
 11 Kittelson, Todd              Shrewsbury               5.14m   16-10.50 
 11 Driscoll, Casey           SR Salem                    5.14m   16-10.50 
 13 Nguyen, Johnson              Dennis-Yarm              5.03m   16-06.00 
 14 Bettencourt, Roo             Plym. North              4.87m   15-11.75 
 15 Cole, Kirby (B)              Shrewsbury               4.83m   15-10.25 
 16 Shonio, Spencer           FR Swampscott               4.78m   15-08.25 
 17 Jonthas, Stanley          SR Everett                  4.42m   14-06.00 
 
Boys Shot Put
==========================================================================
        Meet: * 56-11.25  2000        Jeff Chakouian, Seekonk H.S.             
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Speiler, Kyle                Attleboro               15.12m   49-07.25 
  2 Scardazio, Tom               Shrewsbury              14.50m   47-07.00 
  3 Langathianos, Nick        SR Lowell                  14.20m   46-07.25 
  4 Columba, Tim                 Newton North            13.80m   45-03.50 
  5 Rollins, Eric             SR Silver Lake             13.45m   44-01.50 
  6 Bensson, Andrew (B)          Attleboro               13.04m   42-09.50 
  7 Samiljan, Jordan          SR Swampscott              12.90m   42-04.00 
  8 Roulier, Chris            SR Coyle-Cassidy           12.82m   42-00.75 
  9 Daley, Brendan               Whitman-Hanson          12.71m   41-08.50 
 10 Lohr, Chad                   Dennis-Yarm             12.60m   41-04.25 
 11 Abbascia, Chris (B)          Shrewsbury              12.34m   40-06.00 
 12 Paine, Derek                 Fitchburg               11.85m   38-10.50 
 13 Coelho, Eric              SR Salem                   11.17m   36-07.75 
 14 Long, Nguyen                 Plym. North             11.11m   36-05.50 
 15 Hurley, Chris                Marian                  10.71m   35-01.75 
 16 Flemming, Justin          SR Marshfield              10.39m   34-01.25 
 17 Farnkoff, Carmen          FR Everett                 10.16m   33-04.00 
 
Boys Indoor Pentathlon
================================================================
        Meet: *  3717  2002        Newton North H.S.                           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Newton North, Boys           Newton North              3514  
  2 Attleboro, Boys              Attleboro                 3377  
  3 Lowell, Boys                 Lowell                    3271  
  4 Shrewsbury, Boys             Shrewsbury                3205  
  5 Marshfield, Boys             Marshfield                3197  
  6 Coyle-Cassidy, Boys          Coyle-Cassidy             3107  
  7 Attleboro, Boys (B)          Attleboro                 3030  
  8 Marian-Framingham, Boys      Marian                    3027  
  9 Silver Lake, Boys            Silver Lake               3023  
 10 Plymouth North, Boys         Plym. North               3012  
 11 Dennys-Yarmouth, Boys        Dennis-Yarm               2795  
 12 Shrewsbury, Boys (B)         Shrewsbury                2766  
 13 Fitchburg, Boys              Fitchburg                 2756  
 14 Whitman-Hanson, Boys         Whitman-Hanson            2650  
 15 Swampscott, Boys             Swampscott                2601  
 16 Everett, Boys                Everett                   2563  
 17 Salem, Boys                  Salem                     2450 
Girls Events Boys Events Results Menu Main Menu